Atómová energia rovná sa spolupráca Slovenska s Bieloruskom
Slovensko spolu s Bieloruskom majú rovnaký názor na potrebu atómovej energie. Bohužiaľ toto nie je témou v EÚ, kde by sa všetky členské štáty na tejto otázke dohodli. Práve slovenský premiér Robert Fico to vyhlásil v piatok (25.11.) počas svojej pracovnej návštevy Bieloruska.
S bieloruským premiérom Andrejom Kobjakovom rokoval okrem iného aj o vzájomnej spolupráci v tejto oblasti. Päťdesiat percent elektrickej energie na Slovensku sa vyrába z jadra. Podľa premiéra si ani technicky a ani investične nevieme predstaviť, že by tento objem bol nahradený napríklad veternými elektrárňami.
Slovensko v spolupráci s Českou republikou, ktorá je ako Slovensko hostiteľom, vytvára platformu na veľmi častú a živú diskusiu o jadre. Chybou by bolo, pokiaľ by dve krajiny ako Slovensko a Bielorusko s takýmto objemom poznatkov a skúseností z atómovej energetiky nespolupracovali. Nehovorilo sa vo všeobecnosti, hovorilo sa o konkrétnej spolupráci.
Bieloruský premiér uviedol, že Slovensko a Bielorusko majú veľmi dobrú perspektívu spolupráce v oblasti energetiky.
Bielorusi vyjadrili záujem o slovenské skúsenosti, pokiaľ ide o riadenie atómovej energetiky a tak isto aj pri príprave odborníkov v atómových elektrárňach.
Okrem iného diskutovali o možnosti účasti slovenských odborníkov, ale aj investorov pri výstavbe malých hydroelektrární. Ide o dva konkrétne projekty, ktoré budú spolu so slovenskou stranou dopracovávať a veria, že ich dokážu aj zrealizovať.
Ak by sa daná spolupráca vydarila pre Slovensko by to bola dobrá správa. Nielenže by sa zlepšili vzťahy medzi Bieloruskom a Slovenskom, ale aj by si slovenskí odborníci s tými bieloruskými mohli vymieňať skúsenosti z oblasti atómovej energetiky. Stačí len dúfať že dané projekty budú zrealizované a spolupráca dosiahne najlepšie výsledky a tak by spolupráca medzi Slovenskom a Bieloruskom mohla fungovať aj v budúcnosti na viacerých projektoch.