Nastupuje doba bezhotovostných platieb- USA a Rusko sú opäť o niečo vpred
Vo Švédsku už reč o zrušení hotovostnej platby naberá čoraz väčšiu váhu. Celá vec je síce predovšetkým v štádiu diskusií, ale platby za služby v podobe platobných kariet sa v danej krajine stávajú takými bežnými, až prišiel čas nad spomenutými diskusiami uvažovať reálne. Aký osud dostihne papierové bankovky, respektíve hmotné platidlá a platby hotovosťou? Jedno je zaručene isté už dnes- vytrácajú sa.
A čo Slovensko? Viac než 90% vydaných platobných kariet u nás je bezkontaktných, čiže ľudia s nimi nakupujú naozaj všeličo, karty využívajú i k bežným nákupom a platia nimi aj tie menšie útraty.
MasterCard a VISA
Ak sa na danú vec pozrieme z celkového hľadiska, najväčšiu radosť (zisk) z nástupu bezhotovostných platieb majú americké spoločnosti MasterCard a VISA. Doslova pre ne zreje doba a to sa nezaobíde bez širokého záujmu klientov využívajúcich platobné karty predovšetkým týchto dvoch najrozšírenejších spoločností, ktoré ľuďom bezhotovostnú platbu ponúkajú už pomerne dlhý čas a to dávno predtým, než to bolo in. Za túto dobu z nich vznikli giganti svojho remesla a dnes svoje služby môžu poskytovať doslova naplno. Dokázali vidieť do budúcna.
Spomenuté dve spoločnosti a ich poskytované služby sú však americké, Európa a jej spoločnosti podobného zamerania tak zostávajú v tomto smere o niečo pozadu, ale asi tiež nie na dlho, bezhotovostný "boom" sa podľa všetkého ženie aj k nám. Ľudia vidia pokrok a prekážy ich neodrádzajú. Následne to však v mnohých prípadoch vyzerá tak, že kapitál za spomenté služby sa nehromadí v Európe, ale odchádza do USA.
Daný problém zatiaľ opäť svojským spôsobom vyriešilo Rusko, ktoré má svoj vlastný národný platobný systém s názvom Mir. Týmto pádom USA prišli o veľa klientov a značnú časť zárobku. Rusko tak v tomto smere prestalo byť na zmienenom obrovskom monopole závislé a zdá sa, že veci fungujú z tohto pohľadu podľa ich predstáv. Novej technológii platby sa prispôsobili systémom, z ktorého ťaží ich vlastná krajina.