Ako čítať častejšie?
1. Prečo čítame? – Najprv si však musíme položiť túto otázku. Ak poznáme dôvod a zmysel čítania, dokážeme sa motivovať a nemáme pocit, že čítame len pre zabíjanie času. Treba si napríklad povedať, že mojím cieľom je vlastný osobný rozvoj a následne kupovanie a čítanie kníh začnem vnímať ako investíciu do samého seba. Niet lepšej, pravdivejšej a kvalitnejšej motivácie.
2. Vynahraďte si čas –Nezabúdajte na to, že čas si na naše záľuby nenachádzame, ale robíme. Spravte si preto čas aj na čítanie kníh, ako si robíte napríklad na cvičenie alebo iné pravidelné záľuby.
3. Vždy po ruke –Ak máte knihu stále pri sebe, môžete ju vytiahnuť kedykoľvek ak sa vám naskytne možnosť, aj keď len zopár minút. Čítať môžete pri jedení, vo vlaku, v čakárni u lekára alebo aj na záchode. Čítajte všade, kde sa vám na to poskytne možnosť.
4. Stanovte si cieľ –Ak si dopredu stanovíte, koľko strán denne chcete prečítať, určite z rytmu čítania nevypadnete tak často. Stanovte si pre príklad, minimálne dvadsať strán knihy na každý deň. Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že je to málo, a ono to málo naozaj je. A práve v tom je ten kľúč. Ak si nejaký deň nedokážete na čítanie čas urobiť, prečítate si aspoň tých dvadsať strán a nebudete mať pocit, že ste za celý deň nič neprečítali. Ak naopak, máte veľa času a chcete investovať do rozvoja seba samého a poviete si že dnes toho prečítam veľa, môžete dvadsať strán kníh brať ako príjemný štartér.
5. Nemusíte všetko dočítať –Ak vás kniha nebaví, nečítajte ju nasilu ale zatvorte ju a začnite čítať druhú. Život je príliš krátky a kvalitných dobrých kníh je príliš veľa.
6. Píšte si zoznam –Zoznam kníh, ktoré máte v pláne prečítať. Je to ďalšia pomôcka, ktorá vás môže veľmi ľahko a jednoducho motivovať k prečítaniu viacerých a viacerých diel. S takýmto zoznamom sa už pri čítaní jednej knihy budete tešiť na zahájenie čítanie ďalšej. Ako sa motivovať na čítanie kníh? No predsa čítaním kníh!