Temari – japonské 3D vyšívanie


Pôvodom pochádza z Číny z obdobia Asuka (538-710 n.l.). Počas obdobia Edo (1603-1867 n.l.) ženy na Kráľovskom dvore vyrábali temari a pri tej príležitosti predvádzali svoje kagari (kagari znamená steh) aby upútali pozornosť šľachticov. Temari boli najprv vyrábané z hodvábnych vlákien a boli obmedzené iba na vyššiu triedu. Neskôr keď sa stali bavlnené nite ľahšie dostupné, začali ich vyrábať aj obyčajní ľudia. Každá prefektúra alebo oblasť mala vlastný rozoznateľný a známy štýl založený na miestnej kultúre a tradíciach.
 Japonsko - svatyně
Bez ohľadu na materiál, proces tvorby je rovnaký. Jadro (z ryžových šupiek alebo starých textílií) je vytvarované do gule vrstvami priadze. Tie musia byť umiestnené hladko a precízne aby sa zachoval guľatý tvar. Lopta je potom rozdelená pomocou tenkého pásika (bez vopred definovaného merania) do jednej z troch štandartných deliacich plôch s použitím pripináčikov a značkovacích nití (jiwari). Jiwari sa potom stávajú súčasťou geometrického vzoru. Najbežnejším tipom priadzí, ktoré sa používajú pri vyšívaní sú v súčasnej dobe hlavne bavlnené, hodvábne ale aj kovové nite. Niektoré lopty sa po dokončení ešte dozdobujú prepracovanými strapcami vyrobenými zložitými metódami pletenia a uzlíkov. Dovnútra sa dávajú kamienky či zrnká ryže pre šťastie. Moderné už obsahujú aj zvončeky alebo chrastítka. Vzory, ktoré sa nachádzajú natemari sú často geometrické a zvyčajne symetrické, mnohé prvky sú odpozorované z prírody. Každé temari je iné, dizajn je obmedzený iba predstavivosťou remeselníka.
 košík bavlnek
V Japonsku sa nachádzajú aj veľmi cenné zbierky niekoľko desaťročí až storočí starých loptičiek všetkých možných veľkostí a vzorov. Menšie môžu byť vyrobené aj ako osobný doplnok alebo šperk.
 holky v kimonu
Temaripredstavuje hodnotný dar symbolizujúci priateľstvo a želanie šťastia. Zvyklo sa darovať aj ako darček na Vianoce a pri slávnostných príležitostiach. Stať sa umelcom temari v Japonsku vyžaduje špeciálne školenia a skúšky, ktoré trvajú niekoľko rokov kým sa nedokončia všetky úrovne a kým adept nezíska potrebnú zručnosť a certifikát. Potom sa stáva naozajstným majstrom.